1. ZÁŘÍ OTEVÍRÁME „ZAS CENTRA“ V REGIONECH

1. září otevírá své brány 11 metodických center, aby poskytla odborné zázemí a podpořila profesní rozvoj pedagogů, jejich sdílení a společné učení. ZaS centra budou pomáhat školám při realizaci programu Začít spolu.

Organizace Step by Step ČR, o.p.s. (SbS ČR), která je jediným držitelem licence a práv na šíření a rozvoj programu Začít spolu v České republice, vytvořila síť metodických center, jejichž cílem je přiblížit program učitelům, dětem i rodičům na regionální úrovni.

Iveta Pasáková, ředitelka SbS ČR, vysvětluje: „Většina center vznikla ve školách, kde je kvalita programu Začít spolu vysoká a zpravidla tam působí vyučující, kteří jsou zároveň našimi externími spolupracovníky (lektory a mentory). Projektem chceme navázat na dobrou praxi, tzv. tréninkových center i zkušeností a sociálního kapitálu, který jsme v průběhu minulých let získali. Postupně chceme rozšiřovat síť center, která budou pečovat o mateřské, tak i základní školy v jednotlivých krajích.”

V pilotní fázi bude fungovat 11 metodických center, která poskytnou své služby učitelům v daném území, což bude mít pozitivní dopad na učení stovek dětí. Cílovým stavem do 5 let je rozšíření center pro MŠ a ZŠ do všech 14 krajů ČR, včetně zajištění stabilního finančního zázemí pro jejich činnost.
Činnost ZaS center stojí na třech pilířích:

  1. propojování – vytvoření svépomocné podpůrné sítě, učící se komunity vyučujících
  2. dostupné odborné zázemí umožňující profesní rozvoj učitelům a vedení škol
  3. podpora školám s akcentem na psychohygienu a wellbeing žáků a vyučujících

Nabídka služeb ZaS centra může na regionální úrovni lépe reagovat na potřeby konkrétní školy. Centra budou v průběhu školního roku zvát pedagogy a veřejnost na vzdělávací akce (semináře, webináře, školení apod.), nabídnou prostor pro sdílení dobré pedagogické praxe, otevřou dveře do výuky tříd s programem Začít spolu a přinesou diskuze pro rodiče a veřejnost nad aktuálními tématy z oblasti vzdělávání.
Při akcích Začít spolu se využívá konstruktivistický model vzdělávání, který staví na zkušenostech účastníků. To umožňuje prakticky zažít a blíže prozkoumat téma a porozumět jeho významu pro praxi, diskutovat a následně reflektovat, spíše než předkládat hotové poznatky.

ZaS centrumKraj
MŠ TrutnovKrálovéhradecký
MŠ Lodička, Šestajovice Praha-východStředočeský
MŠ Čeladenská beruška, ČeladnáMoravskoslezský
MŠ Olomouc, Žižkovo nám. 3Olomoucký
MŠ a ZŠ Sluníčko, TurnovLiberecký
ZŠ Vejrostova, BrnoJihomoravský
ZŠ kpt. Jaroše, TrutnovKrálovéhradecký
ZŠ a MŠ ANGEL v Praze 12Hl. m. Praha
MŠ + ZŠ ChomutovÚstecký
ZŠ a MŠ Louňovice pod BlaníkemStředočeský
1. ZŠ Západní, PlzeňPlzeňský

Vznik nových metodických center finančně podpořily Nadace České spořitelny a Nadace Blížksobě.

Více informací o ZaS centrech naleznete na webu Začít spolu ZDE.

Tisková zpráva je ke stažení ZDE.