Evropská cena pro MŠ Řestoky

Mateřská škola Řestoky získala v Innsbrucku cenu za ekologické zahradničení. Evropská cena za ekologické zahradničení oceňuje vynikající, realizované, vysoce kvalitní projekty a počiny ve třech kategoriích, které jsou založeny na ekologickém zahradničení. Hledají se inovativní a udržitelné projekty s příkladným charakterem, které jsou navrženy v blízkosti přírody, jsou udržované ekologicky a mohou integrovat i sociální a ekonomické aspekty. Zejména jsou osloveni zahradníci, plánovací úřady, obce, vzdělávací instituce, výzkumné instituce, iniciativy a sdružení ze všech evropských národů.

Mateřská škola Řestoky si převzala ocenění ve 2. kategorii – Učení v zahradě – přírodní zážitkové zahrady ve školkách, školách a školských zařízeních. Slavnostní vyhlášení vítězů se konalo v pátek 13. října 2023 v Innsbrucku. O cenu se letos ve 2. kategorii ucházelo celkem 72 projektů, do finále soutěže bylo nominováno bylo 15 projektů. Seznam všech nominovaných projektů najdete ZDE.

Přírodní zahrada posiluje kladný vztah našich dětí a mládeže k přírodě, zviditelňuje souvislosti a významně přispívá k rozvoji jejich ekologického povědomí. Úkolem ocenění je vyhledávat nové přístupy škol, školek, univerzit a dalších vzdělávacích institucí, které vidí zahradu jako dalšího “vychovatele“ a aktivně ji navrhly pro pohybové, sociální a akční učení dětí. Smyslem je představit inovativní, ekologické zahrady, které slouží jako rozmanité a praktické učební prostředí pro různá témata a předměty i pro aktivní přestávky, smyslové zážitky a využití volného času.

Ocenění se uděluje vzdělávacím a ekologicky hodnotným projektům, určeným pro učení a výuku na veřejných, poloveřejných nebo soukromých zelených plochách. Bez ohledu na jejich velikost je lze nejrůznějšími způsoby využít pro výzkum, objevování a zážitky z přírody pro malé i velké a lze je využít i inkluzivně a také zohledňovat region či okolí. Do projektů by se měly promítnout i aspekty environmentální spravedlnosti a ochrany klimatu.

Popis oceněného projektu “Zahrada pavoučka Poutníčka” MŠ Řestoky v německém a anglickém jazyce je ZDE.

O tom, jak MŠ Řestoky propojuje program Začít spolu s konceptem učení venku, se můžete dočíst v našem success story.