Konference 30 let Začít spolu

Výročí programu se věnovala konference 30 LET ZAČÍT SPOLU, která se uskutečnila 15. – 16. listopadu v Praze 6. Dvoudenní program byl nabitý inspirativními přednáškami, diskuzemi a workshopy. Konference byla ale také oslavou a místem pro setkání všech, pro které je program Začít spolu srdcovou záležitostí.

První den přivítaly účastníky Iveta Pasáková, ředitelka, a Pavlína Jiříková, předsedkyně správní rady pořádající organizace Step by Step ČR. Kromě hlavních činností SbS, mezi něž patří péče o program Začít spolu, spolupráce se školami a podpora vyučujících v regionálních ZaS centrech, zmínily také spolupráci se sedmi pedagogickými fakultami a dalšími institucemi na poli vzdělávání.

Dále vystoupila Michaela Ionescu, programová ředitelka International Step by Step Association (ISSA) se sídlem v Nizozemsku. ISSA zastřešuje organizace s programem “Step by Step” po celém světě. Dnes má již 100 členů v 41 zemích. Mezinárodní síť stojí na 3 pilířích: kvalita, rovnost a inkluze. Letos slaví 20. výročí vzniku mezinárodních pedagogických standardů, podle nichž pracují také učitelé Začít spolu (tzv. “Duhová kniha).

Následoval blok s názvem “Tvrdá data a jemný příběh Začít spolu”, v němž zkušené metodičky Začít spolu, Jana Poche Kargerová a Věra Váňová Krejčová, představily výzkum Miluše Havlínové. Ten probíhal 1997-2001 a zkoumal vliv vzdělávacího programu Začít spolu
na vývoj psycho- sociálních kompetencí dětí v MŠ. Výzkum dospěl k závěru, že děti, které se účastní programu Začít spolu, získávají zcela prokazatelně širokou škálu kompetencí, jejichž dosahování a rozvoj jsou cílem programu Začít spolu. Zároveň se tím u nich neoslabují ty kompetence, které od dítěte žádá běžná škola na začátku školní docházky. Studie shrnula hlavní faktory úspěšnosti programu Začít spolu: zaměření na kompetence dětí, spojení pedagogů a rodičů ke shodným cílům, cílené poznávání dítěte a evaluace jeho pokroků, centra aktivit a individualizace.

Na výzkum provedený v MŠ navázala prezentace Radima Šípa, který publikum seznámil s výzkumnou zprávou Fakulty humanitních studií UTB ve Zlíně. Výzkum uskutečněný v letech 2021–2023 na ZŠ prokázal, že program Začít spolu posiluje u žáků schopnosti, které hlavní vzdělávací proud systematicky nepodporuje – zejména metakognici, tedy schopnost žáků sledovat, posuzovat a rozvíjet své vlastní učení. Radim Šíp na závěr zdůraznil, že program Začít spolu prokazatelně podporuje demokratické principy. Shrnutí výzkumné zprávy je k dispozici ZDE.

Výzkumné podklady doplnilo vystoupení Michala Vybírala, pedagoga a psychologa, který byl jedním z prvních učitelů vyučujících podle Začít spolu. Když s programem v roce 1996 začínal na ZŠ v Plzni, měl pocit, že Začít spolu mu tzv. „mluví z duše“. Na základě své mnohaleté praxe nyní vysvětlil, bez čeho program nemůže existovat a být komplexní. Je to schopnost sebereflexe učitele, plná pozornost a bezpodmínečné přijetí druhého, s využitím empatického naslouchání jeho potřebám, a konečně vnímání učení jako součást životní filosofie.

Pozornost patřila také panu Tomášovi Salomonovi, předsedovi představenstva České spořitelny. Poděkoval všem přítomným pedagogům a zdůraznil: “Vzdělávání je ta nejdůležitější podmínka víry v lepší budoucnost a ta nejlepší pojistka demokracie a svobody.”

Vladimír Srb, konzultant ve vzdělávání, spoluzakladatel iniciativy Úspěch pro každého žáka a vedoucí pracovní skupiny Místní školská správa projektu Partnerství pro vzdělávání 2030+, zmínil význam dlouhodobé spolupráce aktérů v území na zlepšování učení dětí a snižování nerovností ve vzdělávání: “Nutnou podmínkou pro podstatné zlepšení učení dětí a žáků v mateřských a základních školách je to, aby byla v systému veřejné správy určena instituce, která ze zákona ponese odpovědnost za kvalitu vzdělávání na jasně definovaném území menším než kraj. Tato instituce by měla plnit funkci místní školské správy.“

Na akci mělo premiéru video “30 let Začít spolu”, které vzpomíná na začátky, představuje lidi, kteří program nastartovali, a ukazuje, jak se kolem Začít spolu vytváří učící se komunita. Zatímco archivní záběry a fotky už nesou stopy času, energie programu je stále stejně intenzivní.

Závěr večera 15. listopadu patřil koncertu Kláry Vytiskové.

Druhý den se konaly workshopy se zkušenými lektorkami a lektory Začít spolu. Zázemí poskytla ZŠ Petřiny sever a vzhledem k interaktivní výuce jsme využily prostory naplno. Probíhalo souběžně 10 workshopů ve 2 výukových blocích a návštěvníkům se tak nabídlo pestré portfolio s přesahem do jiných oblastí.

Fotogalerii z konference najdete na naší FB stránce ZDE. Photo credit: @zajic.photo

Konferenci zachytila také MinutaN.cz v článku publikovaném 16. listopadu:

Vzdělávací program Začít spolu se už třicet let pokouší měnit prostředí v českých školkách a školách. Na dvoudenní konferenci v Praze byl prezentován výzkum, podle kterého jsou děti vyučované podle zásad programu kreativnější, umí lépe vyhodnotit své schopnosti a méně trpí úzkostí ze školního prostředí.

Výzkum prováděla Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a účastnilo se ho přes 500 dětí ze čtvrtých a pátých tříd základních škol.

Program Začít spolu nabízí ucelené vzdělání pro děti od tří do jedenácti let. Staví na aktivní roli žáků a rozvíjí schopnosti důležité pro život – radost z poznávání, komunikaci či důvěru ve vlastní schopnosti.

Radim Šíp z Univerzity Tomáše Bati, který na konferenci vystoupil, zdůraznil, že program velmi výrazně podporuje demokracii. Michal Vybíral, který začal realizovat program na základní škole už v roce 1996, vyzdvihnul to, že vede děti k zodpovědnosti za sebe i za svět.

Do programu, který plně odpovídá požadavkům Rámcového vzdělávacího programu pro mateřské a základní školy, je nyní zapojeno přes 180 škol, z toho dvě třetiny mateřských.”

Zdroj: Deník N