Olga Novotná na iDNES

Nejsem neomylná, také se mi někdy nepovede hodina, říká oceňovaná učitelka z Brna v letním seriálu iDNES “Učím jinak”

Láska k dětem ji nasměrovala k práci ve školství. Pečuje nejen o žáky, ale i začínající kantory. Kromě toho učitelka Olga Novotná spolupracuje i s Masarykovou univerzitou, která ji za celoživotní přínos ocenila coby vynikající absolventku. Přiznává ale, že je jen obyčejný člověk, který také před katedrou chybuje. A proto se v létě pravidelně vzdělává.

Před více než dvaceti lety se brněnská učitelka díky starším kolegyním zhlédla v programu Začít spolu, jehož myšlenky přejímá i do svého vyučování. Například věří, že tak jako je propojený svět a všechny dílky tvoří celek, ani školství nelze škatulkovat do jednotlivých samostatných předmětů. „Klasický způsob výuky, který byl přibližně před dvaceti lety běžný, mi nevyhovoval. Zato Začít spolu je jako puzzle, skládanka, která když do sebe zapadne, tak vidím, že děti rostou, mají výsledky a vzdělávání je baví,“ popisuje.

Olga působí na Základní škole Vejrostova v Brně a současně vede metodické centrum Začít spolu neboli ZaS centrum v Brně. Během letošního léta absolvovala letní školu Global Teacher Prize CR a samozřejmě nemohla chybět ani na velké letní škole Začít spolu v Třebíči, kde vedla 2. část základního kurzu spolu s další oceněnou učitelkou, Kamilou Burešovou. Na závěr kurzu si skupina společně “upekla” dort. Do dortu učitelky přidávaly sladké ingredience schopností učitelu/lek Začít spolu. Předávání zlatých certifikátů učitelek Začít spolu zakončily společným sfouknutím dortových svíček s přáním, ať se další práce daří.

Celý článek na iDNES od Tomáše Matouška si můžete přečíst ZDE.