Reportáž z letní školy v Třebíči

Historicky nejrozsáhlejší letní škola Začít spolu je za námi a je čas na malé ohlédnutí. Více než 220 učitelů a učitelek z mateřských a základních škol z celé České republiky, 30členný lektorský a organizační tým SbS ČR a týmy hostitelské školy ZŠ a MŠ Na Kopcích a MŠ Duha v Třebíči. Ti všichni se podíleli na akci, kde kromě vzdělávacích kurzů probíhaly pro účastníky také doprovodné relaxační programy a individuální metodické a psychologické konzultace.

Letní škola nabídla kompletní nabídku kurzů Začít spolu MŠ a ZŠ pro začínající učitele, ale i pro ty, kteří se v programu chtěli dále rozvíjet. Letos poprvé se na letní škole udělovaly zlaté Certifikáty Učitel/ka programu Začít spolu, které získali/y absolventi/tky dlouhodobého výcviku.

Na letní škole se objevili také učitelé 2. stupně, kteří se účastnili kurzu eduScrum. Letos poprvé se na letní škole konal také rozvíjející kurz. EduScrum je metoda projektové výuky, která navazuje na program Začít spolu. Rozvíjí u žáků stejné dovednosti jako je samostatnost, dovednost řídit své vlastní učení a spolupracovat, tedy takové věci, bez nichž se v moderním světě neobejdeme.

V rámci doprovodného programu mohli letos účastníci volit z kurzů aerobiku, muzikoterapie, cvičení na míčích nebo badatelsky orientovaného učení. Největší účast měla prohlídka historického centra Třebíče s židovskou čtvrtí a památkami zapsanými na seznamu UNESCO.

Pro účastníky letní školy jsme připravili v novém školním roce novinku – metodu Wanda v online verzi. Cílem těchto Wanda setkání bude reflexe a sdílení zkušeností se zaváděním a realizací programu Začít spolu. Termíny kurzů jsou vypsané na podzim a zájemci najdou více informací ZDE.

Atmosféra letní školy byla jako vždy neopakovatelná a všudypřítomná energie byla důkazem toho, že principy programu nejsou jen teorií, ale živoucí součástí celé vzdělávací filosofie. Tu představuje zábavnou formou také nová píseň Začít spolu, která měla v Třebíči svou premiéru. Závěrečný večer patřil nejen hudbě, ale také tanci, neboť souboru Yocheved se podařilo roztančit naši letní školu v rytmu izraelských a židovských tanců.