Semifinále GTP CR 2022

Soutěž Global Teacher Prize Czech Republic zná semifinalisty letošního ročníku a mezi nimi také tři paní učitelky, které pracují s programem Začít spolu. Semifinalistkami „Začít spolu“ jsou Jana Šenkyříková ze ZŠ Angel v Praze, která také vede ZaS centrum, Pavla Besedová ze ZŠ Galaxie v Novém Jičíně a Magdalena Málková ze ZŠ Prosperity v Kolíně.

Cena je určená pro inspirativní pedagogy. Do letošního ročníku se přihlásilo 153 učitelů a nezávislí hodnotitelé vybrali 32 z nich do semifinále. Vítězové budou slavnostně vyhlášeni 2. června v prostorách Senátu PČR.

Do letošního ročníku se přihlásili učitelé z veřejných i soukromých základních škol i pedagog ze školy, která je v režimu domácího vzdělávání. Ve srovnání s předchozími ročníky bylo letos mnohem více přihlášených učitelů z odborných škol. „Mezi přihláškami byli pedagogové z velkých škol i malých obcí. Jasně to ukazuje, že skvělí učitelé, kteří mohou být inspirací pro ostatní, jsou opravdu v celé České republice, že se dobré vzdělávání nekumuluje na jednom místě,” popisuje manažerka GTP CZ Hana Matoušů.

Samotnému přihlašování učitelů předcházely nominace od veřejnosti. Na cenu pedagogy navrhovali žáci, rodiče nebo kolegové, objevovaly se nominace i od celého pedagogického kolektivu školy. Mezi přihláškami byly velké rozdíly, někdo je měl stručné, jiné byly velmi obsáhlé. „Z přihlášek je vidět, že učitelé už ví, že má účast smysl. Samotné vyplnění přihlášky je pro mnohé pedagogy velkou reflexí vlastní praxe,” dodává Hana Matoušů.

Nezávislí hodnotitelé teď ze semifinalistů musí vybrat desítku finalistů, ti budou známí 21. dubna. Vítězové letošního ročníku budou slavnostně vyhlášeni 2. června v prostorách Senátu PČR.