Zavřené školy – inspirace pro rodiče

Domácí vzdělávání je tu dříve, než jsme si dokázali představit. Pojďme se na situaci kolem zavřených škol podívat jako na příležitost. Kdy jindy se nám podaří zůstat doma se svými dětmi, bez pokušení okolního světa, bez kin, divadel a jiných lákadel?

Máme pro vás několik tipů, jak domácí výuku uchopit, aby děti bavila. Inspirací pro rodiče může být program Začít spolu, který používá jednoduché principy učení. Zkuste si doma zahrát na školu, kde učení je radost, cesta je cíl, dítě je detektiv a škola je hrou.

Zacit spolu doma

A jak si poradit s domácími úkoly?

Nakladatelství Fraus se rozhodlo poskytnout od středy 11. března do odvolání všechny elektronické učebnice pro základní a střední školy pro všechny žáky zdarma. Pro domácí procvičování rodičů s žáky je také plně k dispozici portál Škola s nadhledem, který je též zdarma.

My vám navíc nabízíme výbornou pomůcku pro pochopení matematiky – příručku Matematika všemi smysly aneb Hejného metoda v MŠ. Publikace vychází z vědomí, že dítě samo řídí proces učení, protože zcela přirozeně vyhledává takové úkoly, které jemu samotnému dávají smysl a užitek. Příručka se věnuje třem klíčovým oblastem: rozvoji početních představ a získávání zkušenosti s číslem v mnoha kontextech, rozvoji geometrických představ a rozvoji vztahového (funkčního) myšlení. Příručka vznikla díky spolupráci naší organizace SbS ČR a H-mat a můžete si ji stáhnout zde.

Hledáte pro děti vhodné knížky? Podívejte se na náš seznam dětské literatury, která pomáhá malé čtenáře rozvíjet.

První strana je spíše pro čtenáře 11+. Další tipy jsou spíše pro mladší děti (MŠ a nejmladší školáci). Úplně poslední kniha je Retrohraní s podtitulem “Přes 200 her z doby, kdy nebyly mobily”, která se v dnešní době hlásí o slovo. Ve výběru nejsou jen knihy beletristické, ale i trochu naučné jako např. “V parku”, “Bydlíme”, “Atlas knižních míst”), a také knihy s etickým přesahem, takže třeba titul “Hlemýždím tempem” osloví i dospělé čtenáře. A na závěr i trochu poezie…

Pokud vás program Začít spolu zajímá a chcete se dozvědět více, máme pro vás dobrou zprávu. Pro rodiče, rodičovské komunity a další zájemce rádi připravíme prezentaci nebo workshop.

Rodiče se seznámí s tím, jak vypadá den ve třídě s programem Začít spolu v mateřské nebo základní škole. Budou mít příležitost zažít práci v centrech aktivit a poznat zblízka způsob, jakým se s dětmi pracuje a komunikuje. Prezentace se věnuje také základním principům a pedagogickým východiskům, z nichž program čerpá. Prezentaci / workshop je možné připravit na objednávku v dané lokalitě, v délce 2 až 4 hodin dle potřeb a podmínek zadavatele.

Rodiče jsou také zváni na akce Den ve třídě MŠ nebo ZŠ Začít spolu, Pravidelná tematická setkávání s metodičkami a na další akce z naší aktuální nabídky.

Školy budou zavřené minimálně měsíc, a proto vám nabídneme také ukázková videa o programu Začít spolu. Spolu to zvládneme 😉

Další doporučené tipy budeme postupně přidávat také na naši stránku Začít spolu na Facebooku.