Koncept učení v zahradě měl úspěch

Ve středu 24. března jsme představili nový formát webináře s hostem. Téma “Jak využít zahradu MŠ pro učení a hry dětí” se setkalo s velkým zájmem a potvrdilo, že koncept programu Začít spolu má přesah a dokáže oslovit i pedagogy, kteří s programem nepracují.

Učení v přírodě ukazuje dětem další rozměr a přináší množství učících momentů, které ve třídě nenalezneme. Jak vést děti k přirozenému poznávání světa, který je obklopuje? Jak vybudovat podnětné prostředí na školní zahradě a „přenést do ní“ program Začít spolu?

O myšlence, která stála na začátku proměny školní zahrady, a o svých zkušenostech s konceptem environmentálního vzdělávání se s účastníky podělily Dáša Krčilová, ředitelka MŠ Řestoky, oceněné certifikátem Ukázková přírodní zahrada, a Diana Roubová, metodička a průkopnice programu Začít spolu v Radonicích a v Kadani.

K setkání s lektorkami se připojilo ještě 15 učitelek z různých mateřských škol. Jejich reakce byly velmi pozitivní, ocenily inspirativní nápady a měly radost ze sdílení zkušeností. Paní učitelky se shodly na tom, že na webináři načerpaly spoustu elánu a už se nemohou dočkat, až nápady začnou realizovat ve svých školkách. Kromě center aktivit v zahradě stojí za pozornost také tzv. Divočina – divoký koutek na zahradě. Je to přírodní místo, které se vůbec neudržuje a přitom dětem slouží jako skvělé utočiště a prostor pro jejich volné hry.

Ukázky venkovních center aktivit v MŠ Řestoky si můžete prohlédnout také na webu Začít spolu ZDE.

A protože o webinář byl velký zájem a kapacita nestačila pro všechny, chystáme další termín na 19. května. Bližší informace se dozvíte již brzy na našem webu v sekci Semináře a kurzy.