Plánování do center aktivit

ZaS centra – metodická centra Začít spolu

Nejbližší termíny

Je nám líto, ale momentálně nejsou pro tento kurz žádné vypsané termíny. Pokud máte o kurz zájem, kontaktujte nás prosím.

KOMU JE SETKÁNÍ URČENO:

Všem učitelům/kám 1.  a 2.st. ZŠ, všem zájemcům o inovativní přístup k plánování pedagogické činnosti a dalším osobám, které mají zájem o vzájemnou inspiraci a učení, rozvoj svých profesních dovedností a sdílení zkušeností.

 ANOTACE:

Na semináři se seznámíte s obsahem a možnostmi využití nové metodické příručky Centra aktivit: Cesta ke smysluplnému učení. Kniha představuje unikátní metodický materiál, který dokumentuje reálné zkušenosti skutečných učitelek a učitelů, kteří si pro své profesní zaměření zvolili program Začít spolu. Přináší konkrétní příklady, jak lze u dětí podporovat myšlení vyššího řádu, jak se nebát učení prostřednictvím velkých myšlenek, jak maximálně vytěžit reflexi pro prodloužení momentu učení, jak promýšlet cíle, aby děti porozuměly tomu, čím se v centru zabývají, jak využít potenciálu center pro rozvoj kreativního myšlení atd. Najdete zde řadu příkladů responzivního přístupu, kdy učitelé podporují individuální vzdělávací cestu každého dítěte, které mají ve třídě.

Autorka publikace Anna Babanová vám nabídne zkušenost s modelovými centry aktivit, rozeberete společně ukázková zadání, zamyslíte se nad tím, jak sami plánujete a naučíte se používat vybrané nástroje pro plánování z příručky.

Na semináři bude také možnost knihu zakoupit.

O příručce Centra aktivit: Cesta ke smysluplnému učení řekli účastníci a účastnice předchozích seminářů:

 • Díky příručce jsem si uvědomil, jak důležité jsou velké myšlenky při plánování a otevřený způsob zadávání práce do center. Díky tomuto školení posunu svá centra zase o level výš.
 • Nejvíce jsem ocenila, že mě kurz skutečně posunul v plánování CA kupředu. Uvědomila jsem si, že nemusím vše dělat složitě.
 • Dostala jsem nástroje, jak dát CA větší smysl, ale jak si zároveň plánování pro sebe ulehčit.
 • Odcházím s novými informacemi a pořádkem v hlavě.
 • Průlomový pro mě byl nástroj Rovnováha v zadání, který vede k optimálnímu zadávání úkolů, které jsou dostatečně otevřené pro žákovský hlas a volbu.
 • Na kurzu jsem si uvědomila, že centra aktivit připravuji spíše povrchněji. Naučila jsem se jít více do hloubky.
 • Nejvíce jsem ocenila nástroj Kritéria pro plánování CA. Uvědomila jsem si díky nim, jak důležitý je hlas a volba dětí v každém úkolu, který v centrech řeší.
 • Uvědomila jsem si, že někdy méně v zadání je více. Teď už vím, jak zjednodušovat přípravy na centra a jak zadávat více otevřená zadání. Oslovila mě možnost ulehčit si plánování.
 • Centra nemusí být vždy 100% první den. V následujících dnech se dá ždímat to, co již vzniklo. Plánování není zdaleka tak vyčerpávající, jak jsem si myslela a dosud tak i prováděla.
 • Tím, že příliš rozepisuji zadání do center, ubírám dětem jejich aktivitu. Už nechci dětem vše servírovat dětem na stříbrném podnose.
 • Nemusím být ve všech směrech dokonalá. Není třeba mít pokaždé „vymazlená“ všechna CA. Díky chybám se děti i my učíme od sebe navzájem

KDE: Základní škola Brno, Vejrostova

ČAS: 14.00- 18.00

DOTAZY: eliska.novotna@sbscr.cz

MAXIMÁLNÍ POČET ÚČASTNÍKŮ 25

Lektoři

Mgr. Anna Babanová
Vystudovala Učitelství pro 1. stupeň ZŠ na PedF UK v Praze. Pracuje na základní škole Křesomyslova v Praze jako učitelka pro 1. stupeň. Kromě toho svého úvazku věnuje dlouhodobě svůj zájem programu Začít spolu a problematice genderově citlivého vzdělávání. Ve spolupráci s organizací Step by Step ČR se již řadu let podílí lektorsky na letních školách, seminářích, či metodických setkáváních s vyučujícími programu Začít spolu. Podílela se na vzniku několika pedagogických příruček, zaměřených na genderově citlivé vzdělávání, rozvoj kolegiální spolupráce a nejnověji na plánování výuky nejen do center aktivit.
Zobrazit více

Rezervace termínu

Volná místa na tento kurz již bohužel nejsou k dispozici. Pokud máte o kurz zájem, kontaktujte nás prosím.